Realizace vrtaných studní
Provádíme vrtání studní ve všech typech hornin a zemin do hloubek 120 m. Vrty jsou zpravidla prováděny jádrovým vrtáním na sucho s možností průběžného pažení, bezjádrovým vrtáním ponorným příklepovým kladivem se vzduchovým výplachem. V nesoudržných horninách je používána technologie jádrového vrtání s ochranným pažením pomocí ocelových pažnic. Vrtáme v průměrech 112 – 220 mm s vystrojením pomocí certifikovaných pažnic PVC-U s atesty na pitnou vodu o průměru 110 – 160 mm.
Dokumentace je zpracována zkušenými odborníky s osvědčením o odborné způsobilosti projektovat, provádět a vyhodnocovat geologické práce v oboru hydrogeologie a projektování vodních staveb.
Současné právní předpisy umožňují realizovat studnu dvěma rozdílnými postupy. Buď jako předem povolenou stavbu - vodní dílo, anebo jako geologické průzkumné dílo (vrt), které se následným úředním rozhodnutím stane studnou. V prvním případě je nejprve zpracována projektová dokumentace studny jako vodního díla v intencích stavebního, resp. vodního zákona, takže studnu je možno realizovat až po získání stavebního a vodoprávního povolení. V druhém případě je možno k realizaci průzkumného vrtu po splnění nezbytných administrativních úkonů (viz dále) přistoupit bez zdlouhavého vyřizování stavebního povolení. K zahájení průzkumného vrtu je vodohospodářské povolení potřeba jedině v případě, že se nachází v zátopovém území anebo v ochranném pásmu vodního či léčivého zdroje.
Blížší informace o obou možných postupech realizace studní najdete zde.
Obvyklý postup prací:
Valná většina našich zákazníků dává přednost provedení studny jako průzkumného díla (podle geologického zákona), a proto vám zde pro vaši představu popíšeme obvyklý postup prací.
- Návštěva lokality a vyhledání vhodného místa pro vodní zdroj (s ohledem na okolní stavby a minimální odstupové vzdálenosti dle dle § 24a vyhl. č. 269/2009, určení přibližné hloubky vrtu a vydatnosti vodního zdroje. Na místě také prověříme přístupnost pro naši techniku, zodpovíme vaše případné dotazy a dohodneme způsob řešení potřebných povolení.
- Rekognoskace okolních studní a jejich zákres do plánku (pro účely pozdějšího hodnocení jejich možného ovlivnění)
- Projekt geologického průzkumu, jeho evidence u Státní geologické služby, oznámení příslušné obci a případné (nad 30 m hloubky) předložení projektu OkÚ. Provádění vrtů hlubších jak 30,0 m, je také nutno osm dní před započetím ohlásit na Obvodní báňský úřad.
- Vlastní realizace průzkumného vrtu, jeho vystrojení, obsyp kačírkem a zatěsnění (vrtné práce jsou zpravidla provedeny během jednoho dne).
- Vyčištění vrtu a provedení čerpací zkoušky.
- Zpracování závěrečné zprávy o průzkumu hydrogeologem (závěrečná zpráva je jedním z podkladů pro vodoprávní rozhodnutí a hodnotí mimo jiné hydraulické parametry vrtu, možnost ovlivnění okolních vodních zdrojů, a řadu dalších aspektů).
- Zpracování projektové dokumentace vodního díla (studny) projektantem vodních děl. Projektová dokumentace je dalším z podkladů pro vodoprávní rozhodnutí.
- Někde (dle územní příslušnosti) úřady vyžadují též zpracování posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA).
- Na základě závěrečné zprávy geologického průzkumu a projektové dokumentace studny zpracované oprávněnou osobou požádá majitel pozemku vodohospodářský orgán o povolení k odběru podzemní vody a o povolení zřídit ze zajištěného průzkumného díla vodohospodářské dílo - studnu.
- Po definitivní úpravě vrtu na studnu (úpravy zhlaví vrtu, osazení čerpadlem atp.) dle projektové dokumentace požádá majitel vodoprávní úřad o povolení uvést vodní dílo do trvalého provozu.
Záruky
Na funkci vrtané studny poskytujeme záruku 5 let. V případě, že vytýčení místa vrtu provádí naše firma a nepodaří se zajistit zdroj s požadovanou vydatností, zákazník vrtné práce neplatí!